Které materiály jsou magnetické a přitahují je magnety?
Magnety drží na železe, oceli. Na kterých dalších materiálech drží, k čemu se magnety přitahují? Co je feromagnetismus, paramagnetismus a diamagnetismus? Odhalte v článku. Pokud někdo řekne, že je něco magnetické, zřejmě tím správně myslí, že je to feromagnetické. Feromagnetické látky a materiály jsou takové, na kterých magnety dobře drží, jsou jimi přitahovány.
Feromagnetické látky a kovy jsou:
● železo,
● kobalt,
● nikl,
● gadolinium,
● a různé slitiny, například ocel.
I když magnet od železa oddálíte, zůstane tento kov už dále feromagnetický. Feromagnetické látky se totiž dají trvale magnetizovat. K magnetům se přitahují i jiné silné, například neodymové magnety, avšak mohou se i vzájemně odpuzovat. Pokud k sobě magnety otočíte stejnými póly, budou se od sebe odpuzovat.
Póly magnetu zjistíte pomocí aplikace v mobilu
Jak zjistit póly magnetu? Jde to chytrým telefonem. Většina jich má magnetometrický senzor. Stačí si stáhnout vhodnou aplikaci na zjištění magnetických pólů.
Po magnetizaci šroubováku už z něj šroubky nespadnou
Díky tomu si můžete například zmagnetizovat šroubovák. Pokud po něm párkrát přejedete silným neodymovým magnetem, šroubovák se zmagnetizuje. Když pak k němu přiblížíte malé šroubky, budou na něm držet.
Zlato či měď jsou diamagnetické
Kromě výše zmíněných existuje mnoho kovů, ke kterým se magnety nepřitahují. Jsou jimi například zlato, stříbro, měď, mosaz.
Paramagnetika se k magnetům přitahují jen slabě
Některé z „nemagnetických“ kovů a látek magnety přesto přitahují, ale pouze slabě. Je to tím, že magnetické pole zesilují, jsou takzvaně paramagnetické – třeba platina, chrom, hliník nebo sodík.
Diamagnetika se od magnetů mírně odpuzují
Naopak jiné kovy či látky se od magnetů dokonce slabě odpuzují, například zlato, měď, uhlík nebo bismut. Ty jsou takzvaně diamagnetické, jelikož magnetické pole zeslabují.
Ať vám magnety slouží!